آرمان حاج محمدی چهارشنبه 8 اسفند 1397 09:26 ب.ظ نظرات ()

سلام...
یه جمله هست که میگه : «در های علم بازه ولی باید زحمت بکشین ازش رد بشین!» (خودم!)


سوال اینه که آیا ممکنه که احتمال واقعه ای صفر باشه! ولی ممکن باشه که به واقعیت بپیونده!؟اگر ممکنه یک حالت براش ارائه بدین!!(لطفا پاسخ رو نخونین و حداقل یکی دو دقیقه ای روش فکر کنین!)


پاسخ : بله که ممکنه! این حالت وقتی اتفاق میفته که فضای نمونه بی نهایت تا عضو داشته باشه و پیشامد مطلوب ما یک عضو (یا مجموعه ای متناهی از اعضا) باشه...
مثال زیر رو ببینید:
آرمان یک چرخ گردون داره که یک پیکان روش نصب شده. پیکان در هر لحظه فقط یک نقطه رو نشون میده. آرمان یک نقطه رو در نظر میگیره و چرخ رو می چرخونه. چقدر احتمال داره که پیکان بعد از ایستادن چرخ، نقطه ی مشخص شده رو نشون بده؟
پاسخ: احتمال این واقعه صفره! ولی ممکنه به وقوع بپیونده!

حالا به این سوال دقت کنین!
سوال اینه که آیا ممکنه که احتمال واقعه ای یک باشه! ولی ممکن باشه که به واقعیت نپیونده!؟اگر ممکنه یک حالت براش ارائه بدین!!(لطفا پاسخ رو نخونین و حداقل یکی دو دقیقه ای روش فکر کنین!)


پاسخ : بله که ممکنه! این حالت وقتی اتفاق میفته که فضای نمونه بی نهایت تا عضو داشته باشه و پیشامد مطلوب ما یک مجموعه ی نامتناهی از اعضا باشه...
مثال زیر رو ببینید:
آرمان یک چرخ گردون داره که یک پیکان روش نصب شده. پیکان در هر لحظه فقط یک نقطه رو نشون میده. آرمان یک نقطه رو در نظر میگیره و چرخ رو می چرخونه. چقدر احتمال داره که پیکان بعد از ایستادن چرخ، نقطه ی مشخص شده رو نشون نده؟
پاسخ: احتمال این واقعه یکه! ولی ممکنه به وقوع نپیونده! چون بی نهایت منهای (بی نهایت منهای یک) مساوی با صفره! ولی ممکنه که پیکان نقطه ی مذکور رو نشون بده!
امیدوارم که لذت برده باشین!